Elementy składowe rusztowań

Rusztowania sprzedaje się zasadniczo w elementach a gotowe konfiguracje mają tylko ułatwić kalkulację i wskazać narzucone przepisami pozycje (istotne w kontekście odliczania kosztów).

Warto jednak na tym etapie zastanowić się nad doborem dodatkowych elementów i akcesoriów zwiększających funkcjonalność (skorzystać z wysokiego rabatu, darmowej do...

Rusztowania sprzedaje się zasadniczo w elementach a gotowe konfiguracje mają tylko ułatwić kalkulację i wskazać narzucone przepisami pozycje (istotne w kontekście odliczania kosztów).

Warto jednak na tym etapie zastanowić się nad doborem dodatkowych elementów i akcesoriów zwiększających funkcjonalność (skorzystać z wysokiego rabatu, darmowej dostawy) lub wymianą rolek na wariant, który sprawdzi się w naszych warunkach.

Więcej

Elementy składowe rusztowań W tej kategorii nie ma produktów.

Podkategorie

 • Balasty rusztowań

  Balastowanie stosujemy zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji użytkowania konkretnego modelu rusztowania. Określa ona jakie konfiguracje są wymagane dla konkretnych wysokości roboczych i wariantów (np. w sytuacji kiedy brakuje miejsca i musimy zrezygnować z podpór).

 • Burty rusztowań

  Burty montujemy dookoła podestu roboczego a ich głównym zadaniem jest uniemożliwienie zrzucenia przedmiotów lub narzędzi z pomostu, co przy wysokich konstrukcjach stanowiłoby o narażeniu osób trzecich.

 • Moduły rusztowań

  Moduły rusztowań są gotowymi zestawami elementów rusztowań mającymi je wznieść o określoną wysokość roboczą. Stanowią wygodną i przejrzystą formę kalkulacji rozbudowy konstrukcji rusztowania.

 • Podpory rusztowań

  Podpory stabilizują rusztowanie i są narzucane przepisami. Normy regulują konieczność ich stosowania w zależności od modelu rusztowania. W określonych sytuacjach można je zastąpić ciężarkami balastowymi (instrukcja użytkowania danego modelu określa warianty ich zastosowania).

 • Pomosty rusztowań

  Pomosty lub podesty robocze to platformy, które stanowią poszczególne sekcje robocze rusztowania, ale też spajają konstrukcję nośną. W zależności od modelu platformy mogą być pojedyncze lub podwójne. Pomosty posiadają właz przez, który operator przedostaje się na podest.

 • Poręcze rusztowań

  Poręcze zwieńczają konstrukcję rusztowania, łącząc się z ramami pionowymi. Zabezpieczają operatora przed wypadnięciem z podestu. Na pozostałych podestach rolę barierek spełniają stężenia poziome.

 • Ramy pionowe rusztowań

  Ramy pionowe stanowią konstrukcję boczną rusztowania i zapewniają szczeble do wchodzenia na poszczególne podesty. 

  Zazwyczaj występują w konfiguracjach gotowych rusztowań jako jedno i dwumetrowe odcinki. Umożliwia to konstruowanie rusztowania co jeden metr roboczy.

 • Rolki jezdne rusztowań

  Rolki jezdne służą do przemieszczania zmontowanych rusztowań. Wybrane modele mają możliwość regulacji co pozwala na niwelację nierówności terenu.

  Rolki można dopasować do konkretnego podłoża na jakim są użytkowane, o czym warto pamiętać przy zamówieniu.

 • Schody rusztowań

  Wybrane rusztowania z podwójnym podestem roboczym wyposażone są w wygodne schody, które ułatwiają przemieszczanie, zwłaszcza gdy w grę wchodzi transport narzędzi lub towaru.

  W każdym innym wypadku operator wspina się po ramie jak po szczeblach pionowej drabiny.

 • Stabilizatory rusztowań

  Stabilizator jezdny to pierwszy element konstrukcji rusztowania, w którym osadzone są kółka a jego ramiona stanowią uchwyt dla ciężarków balastowych.

  Wraz ze stężeniami podstawy tworzą ramę, która zazwyczaj wystaje poza obrys rusztowania, przez co w rusztowaniach pojedynczych bardzo mocno zwiększa jego stabilność. Sprawia tym samym, że podpory stosujemy od znacznie wyższej wysokości roboczej.

  W modelach pozbawionych stabilizatora jezdnego kółka osadzane są bezpośrednio w ramie pionowej (poprzez tuleje zmniejszające ich przekrój). W tym przypadku balastowanie wymaga zakupu dodatkowych uchwytów na ciężarki.

  W wyższych modelach stosowane są aluminiowe stabilizatory teleskopowe wyposażone w element przesuwny, który w wąskich rusztowaniach pozwala na przesuwanie całej konstrukcji rusztowania na ramie stabilizatora (pozwala na odsadzenie konstrukcji od ściany). W rusztowaniach podwójnych zakres regulacji przesunięcia jest znacznie mniejszy.

  W zależności od modelu stabilizatory wykonane są z aluminium lub stali ocynkowanej.

 • Stężenia podstawy...

  Stężenia podstawy rusztowania łączą przeciwległe stabilizatory, na których osadzone są ramy pionowe, nadając konstrukcji sztywność. Tworzą tym samym wzmocnienie poziome.

 • Stężenia poziome...

  Aluminiowe lub stalowe stężenia poziome służą do połączenia przeciwległych ram pionowych rusztowania, zapewniając wzmocnienie i zabezpieczenie boczne konstrukcji.

 • Stężenia ukośne rusztowań

  Aluminiowe stężenia ukośne służą do połączenia przeciwległych ram pionowych rusztowania, zapewniając odpowiednią sztywność konstrukcji w pionie.

 • Pozostałe elementy...

  Nie są wymagane przepisami, jednak podnoszą bezpieczeństwo, zwiększają funkcjonalność, a co za tym idzie możliwości wykorzystania i tempo pracy operatora. Wszystko to sprawia, że dodatkowe inwestycje bardzo szybko się zwrócą (warto wykorzystać wysoki rabat przy zakupie rusztowania).